Betonu tasarlarken dayanım sınıfını belirlemek tek başına yeterli değildir. Yapının maruz kalacağı çevresel koşullar (nemin türü, tuzların varlığı, donma-çözülme döngüleri veya kimyasal saldırı) betonun uzun vadeli dayanıklılığını belirleyen bağımsız parametrelerdir ve bu parametreler tasarım aşamasında ayrıca ele alınmalıdır.
TS EN 206, bu çevresel koşulları maruz kalma sınıfları (exposure classes) olarak sistematize eder. Her sınıf, betonBetonÇimento, agrega (kum, çakıl) ve suyun belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen, zamanla sertleşerek yüksek basınç dayanımı kazanan kompozit yapı malzemesi. bileşimine getirilen minimum ve maksimum sınırları tanımlar: minimum çimentoÇimentoSu ile karıştığında kimyasal reaksiyona girerek sertleşen, betonun agregaları bir arada tutan hidrolik bağlayıcı toz malzeme. dozu, maksimum S/Ç oranıSu/Çimento Oranı (S/Ç Oranı)Karışımdaki su miktarının çimento miktarına oranı; betonun dayanımını, geçirimliliğini ve dayanıklılığını belirleyen en kritik tek parametre. ve minimum beton dayanım sınıfı. Bu üç parametre birlikte yeterli geçirimsizliği ve kimyasal direnci güvence altına alır.
X0: Korozyon veya Bozulma Riski Yok
Betonun donatı içermediği ya da agresif bir çevresel etkiye maruz kalmadığı koşulları kapsar.
Koşul: Kuru iç mekân, donma riski olmayan ortam, donatısız betonDonatısız BetonTaşıyıcı davranışı hesaba katılan donatı içermeyen veya yalnızca yapısal olmayan amaçlı (örneğin rötre kontrolü) sınırlı miktarda donatı barındıran beton elemanı. veya agresif kimyasal etki yok.
Örnekler: İç mekân döşemeleri, kapalı depo alanları, zemin altı gömme dolgu betonu.
Bu sınıfta minimum dayanım ve S/Ç gereksinimleri en düşük düzeydedir; ancak yapı tasarımı zaten C20/25 gibi bir minimum dayanım öngörüyorsa bu değer maruz kalma sınıfının getirdiği sınırı geçer.
XC: Karbonatlaşmadan Kaynaklanan Donatı Korozyonu
Mekanizma
Atmosferdeki CO₂ beton gözenek çözeltisiyle reaksiyona girerek Ca(OH)₂’yi CaCO₃’a dönüştürür; bu süreç gözenek suyunun pH’ını 13’ten 8–9 düzeyine düşürür. Donatının pasif koruma tabakası bu pH düşüşüyle çözülür ve korozyon başlar.
KarbonatlaşmaKarbonatlaşmaHavadaki karbondioksitin beton içine sızarak betonun alkalisini nötralize etmesi, bu yolla donatıyı koruyan pasif tabakanın çözülüp korozyona zemin hazırlaması olayı. derinliği zamanla artar: geçirimli betonda hızlı, yoğun betonda yavaş ilerler. Donatıya ulaştığında korozyon süreci hızlanır; oluşan pas çeliğin hacmini büyütür ve patlama çatlaklarına (spalling) yol açar.
| Sınıf | Nem Koşulu | Örnek |
|---|---|---|
| XC1 | Kuru veya sürekli ıslak | Binanın kuru iç mekânları; sürekli su altı beton |
| XC2 | Islak, nadiren kuru | Temel betonu, uzun süre nemle temas |
| XC3 | Orta nem | Dış hava ile temas; yağmurdan korunan dış cepheler |
| XC4 | Döngüsel ıslak-kuru | Yağmura doğrudan maruz dış yüzeyler |
XD: Klorür Kökenli Donatı Korozyonu (Deniz Suyu Dışı)
Mekanizma
Klorür iyonları betonun geçirimli gözenek sistemi aracılığıyla donatıya ulaşır ve belli bir eşiği aştığında pasif oksit tabakasını lokal olarak çözer. Bu noktada çukurcuk korozyon (pitting corrosion) başlar. Deniz klorürüyle aynı kimyasal etki oluşur; kaynakKaynakİki çelik parçanın, ergiyen kaynak metaliyle kaynaşarak kalıcı ve tek parça haline getirilmesi işlemi. ise buz çözücü tuzlar (NaCl, CaCl₂) veya endüstriyel sulardır.
| Sınıf | Klorür Maruziyeti | Örnek |
|---|---|---|
| XD1 | Orta nem, tuz sisi | Tuz spreyi etkisindeki otopark yapıları |
| XD2 | Islak, nadiren kuru | Buz çözücü tuz kullanan yolların yakınındaki yapılar |
| XD3 | Döngüsel ıslak-kuru | Köprü tabliyesi, yol döşemesi, araç rampaları |
XS: Deniz Suyu Klorürü Kaynaklı Donatı Korozyonu
Mekanizma XD ile aynıdır; kaynak ise deniz suyudur. Koşullar daha agresiftir çünkü deniz suyu klorür konsantrasyonu yüksek (≈ %1,9), sülfat ve magnezyum iyonlarını da içerir.
| Sınıf | Maruziyet | Örnek |
|---|---|---|
| XS1 | Tuz spreyi, denize yakın hava | Kıyıdan birkaç km içerideki yapılar, köprüler |
| XS2 | Sürekli su altı | Deniz tabanı yapıları, temel kazıkları |
| XS3 | Gel-git, dalga ve su sıçraması | Rıhtım, iskele, liman yapıları |
XF: Donma-Çözülme Etkisi
Mekanizma
Beton gözeneklerindeki suyun donması yaklaşık %9 hacim genişlemesi üretir. Bu iç basınç mikro çatlakları açar; çözülme aşamasında su daha derine sızar ve sonraki döngüde hasar büyür. Yüzey pullanması (scaling) ve derinlemesine çatlaklar olası sonuçlardır.
| Sınıf | Doygunluk / Tuz | Örnek |
|---|---|---|
| XF1 | Orta doygunluk, tuz yok | Yağmura maruz dikey yüzeyler, soğuk bölge |
| XF2 | Orta doygunluk, buz çözücü tuz | Yol kenarı yapı yüzeyleri, tuz spreyi |
| XF3 | Yüksek doygunluk, tuz yok | Yatay yüzeyler, yağmur suyu biriken döşemeler |
| XF4 | Yüksek doygunluk, buz çözücü tuz | Yol ve köprü yüzeyleri, buz çözücü etkisine maruz |
XA: Kimyasal Saldırı
Zemin, yeraltı suyu veya endüstriyel ortamlardan gelen kimyasal maddeler betonu çözündürür veya genleştirici reaksiyonlar başlatır. En yaygın saldırgan etken sülfatlardır: SO₄²⁻ iyonları çimento bileşenleriyle reaksiyona girerek etringitEtringitÇimentodaki C3A'nın alçıtaşı ile reaksiyonundan oluşan iğnemsi kristal yapılı bir hidratasyon ürünü; erken yaşta zararsızken sertleşmiş betonda geç oluştuğunda hacim genleşmesiyle çatlamaya yol açabilir. ve alçıtaşı oluşturur; bu ürünler genleşerek betonu parçalar.
| Sınıf | SO₄ Konsantrasyonu (suda, mg/L) | SO₄ Konsantrasyonu (zeminde, mg/kg) |
|---|---|---|
| XA1 | 200–600 | 2.000–3.000 |
| XA2 | 600–3.000 | 3.000–12.000 |
| XA3 | 3.000–6.000 | 12.000–24.000 |
Beton Kompozisyon Gereksinimleri
TS EN 206, her maruz kalma sınıfı için minimum beton dayanım sınıfı, maksimum S/Ç oranı ve minimum çimento dozunu belirler. Aşağıdaki tablo yaygın kullanılan alt ve orta sınıflara ilişkin tipik değerleri özetlemektedir.
| Sınıf | Minimum Dayanım | Maks. S/Ç | Min. Çimento (kg/m³) |
|---|---|---|---|
| X0 | C12/15 | - | - |
| XC1 | C20/25 | 0,65 | 260 |
| XC2 | C25/30 | 0,60 | 280 |
| XC3 | C30/37 | 0,55 | 280 |
| XC4 | C30/37 | 0,50 | 300 |
| XS1 | C30/37 | 0,50 | 300 |
| XS2 | C35/45 | 0,45 | 320 |
| XS3 | C35/45 | 0,45 | 340 |
| XD1 | C30/37 | 0,55 | 300 |
| XD2 | C30/37 | 0,55 | 300 |
| XD3 | C35/45 | 0,45 | 320 |
| XF1 | C30/37 | 0,55 | 300 |
| XF4 | C30/37 | 0,45 | 340 |
| XA1 | C30/37 | 0,55 | 300 |
| XA2 | C30/37 | 0,50 | 320 |
| XA3 | C35/45 | 0,45 | 360 |
Not: Bu değerler ulusal ek (National Annex) ve projede kullanılan çimento tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tasarımda TS EN 206 ve ilgili ulusal uygulama belgesi birlikte esas alınmalıdır.
Kombine Maruz Kalma ve Tasarım Yaklaşımı
Gerçek yapılarda tek bir sınıf nadiren yeterlidir. İstanbul’daki bir köprü tabliyesi hem XD3 (buz çözücü klorür) hem XF4 (donma-çözülme) hem de XC4 (karbonatlaşma) sınıfına aynı anda tabi olabilir.
Kombine maruz kalma sınıflarında izlenecek adımlar:
- Yapının ve her yüzeyinin maruz kalacağı tüm etkiler belirlenir
- Her etki için uygun maruz kalma sınıfı (ve alt sınıfı) atanır
- Her sınıfın getirdiği minimum dayanım, maksimum S/Ç ve minimum çimento dozu belirlenir
- Tüm gereksinimlerin en kısıtlayıcısı karışım tasarımının alt sınırını oluşturur
- Çimento türü seçimi ek gereksinimler (sülfat direnci, düşük hidratasyon ısısı vb.) gözetilerek yapılır
Sonuç
Maruz kalma sınıfları, “dayanıklı beton tasarımı”nın somut dilidir. Yalnızca hedef basınç dayanımını karşılayan bir karışım tasarımı; klorüre, sülfata, donma-çözülmeye veya karbonatlaşmaya karşı yeterli direnci güvence altına almaz. Bu iki gereksinim (dayanım ve durabilite) tasarım tablasında ayrı ayrı ele alınmalı, ardından her ikisini de karşılayan en kısıtlayıcı bileşim seçilmelidir.
TS EN 206 maruz kalma sınıfları nasıl seçilir?
Elemanın her yüzeyinin karşılaşacağı nem, klorür, donma-çözülme ve kimyasal etkiler belirlenir. Bu etkilere karşılık gelen sınıf ve alt sınıf, TS EN 206 ile ulusal uygulama hükümleri birlikte değerlendirilerek seçilir.
Bir beton eleman için birden fazla maruz kalma sınıfı seçilebilir mi?
Evet, bir eleman aynı anda birden fazla çevresel etkiye maruz kalabilir. Her sınıfın minimum dayanım, maksimum su/çimento oranı ve çimento dozajı gereksinimleri birlikte karşılanır.
X0, XC, XD, XS, XF ve XA sınıfları hangi çevresel etkileri ifade eder?
X0 belirgin korozyon veya bozulma riski olmayan koşulları ifade eder. XC karbonatlaşma, XD buz çözücü klorür, XS deniz suyu klorürü, XF donma-çözülme ve XA kimyasal saldırı sınıflarıdır.
Maruz kalma sınıfı beton sınıfını ve su/çimento oranını nasıl etkiler?
Sınıf, çevresel etkiye dayanmak için gereken minimum beton dayanımını ve izin verilen maksimum su/çimento oranını sınırlar. Böylece yalnızca dayanım değil, geçirimsizlik ve durabilite de tasarımın parçası olur.
Deniz suyuna ve donma-çözülmeye birlikte maruz kalan betonda hangi sınıflar kullanılır?
Deniz suyu klorürü için XS, donma-çözülme etkisi için XF sınıfının uygun alt sınıfı seçilir. Elemanın gerçek nemlenme, tuzlanma ve donma koşulları alt sınıf seçimini belirler.
En kısıtlayıcı maruz kalma koşulu nasıl belirlenir?
Her seçilen sınıfın minimum dayanım, maksimum su/çimento oranı ve minimum çimento dozajı karşılaştırılır. Karışım tasarımını en yüksek dayanım veya en düşük izin verilen oran gibi en zorlayıcı gereksinim belirler.
Kaynaklar ve İleri Okuma
- [1]Türk Standartları Enstitüsü (2014). TS EN 206: Beton: Özellik, Performans, Üretim ve Uygunluk. TSE, Ankara.
- [2]Türk Standartları Enstitüsü (2000). TS 500: Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları. TSE, Ankara.
- [3]Avrupa Standardizasyon Komitesi (2004). EN 1992-1-1: Eurocode 2: Betonarme Yapıların Tasarımı. CEN, Brüksel.
- [4]fib (2013). fib Model Code for Concrete Structures 2010. Wilhelm Ernst & Sohn, Berlin.
- [5]Neville, A. M. (2011). Properties of Concrete (5th ed.). Pearson Education, Essex.
- [6]Mehta, P. K. ve Monteiro, P. J. M. (2014). Concrete: Microstructure, Properties and Materials (4th ed.). McGraw-Hill, New York.
- [7]Erdoğan, T. Y. (2007). Beton (2. baskı). ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık, Ankara.




Yorumlar yükleniyor...